2018 Teams

2019 ESAA Golf Tournament

Wednesday, July 17th, 2019
Alberta Springs Golf Resort

2019 Tournament is Sold Out!  Thank You!


2019 ESAA Golf Tournament – Team List

Team Number Company Team Members

 


2018 ESAA Golf Tournament

Thank you to everyone that sponsored and attended the 2018 ESAA Golf Tournament.  Photos from the day can be found here —–>    Photo Gallery

RemTech 2018 – Draft Program Available – Details

2018 ESAA Photo Contest – Deadline August 17th – Details

 


2018 Hole Challenge Winners

Hole # Challenge Winner
 1  Longest Drive – Mens Geoff Prieur
 1  Longest Drive – Ladies Cindy Grieder
 5 Longest Putt – Mens Blake Louden
 8 Closest to the Pin Jeff Shipton
 13  Longest Putt – Ladies Christie Reeve

 

2018 Team Results (as of July 18th, 2108)

Score Starting Hole
Company Team Members
-4 1A ALS Environmental  (Sponsor) Doug Johnson
ALS Environmental  John Forbes
Parsons Boyde Hann
Tetra Tech
Kim Baker
 -6 1B AGAT Laboratories (Sponsor) Greg Norum
Summit Earth Jeff Carratt
AGAT Laboratories Alveyyn Pasco
Ember Resources Garth Fisher
 -4 2A TerraLogix Solutions (Sponsor) Cam MacKee
Terralogix Solutions David Vaughn
Husky Energy Stephen Bromley
Nuvista Energy Mark Lansing
 -11 2B North Shore Environmental Consultants  (Sponsor) Jesse Stetson
North Shore Environmental Consultants  Scott Mathieson
North Shore Environmental Consultants  Colin Bergen
North Shore Environmental Consultants  Dave Simmil
2C Earth Drilling (Sponsor) Rob Lukacs
Earth Drilling Chris Gourlie
Earth Drilling Brad Sutherland
Resolve Earthworks Mike Tuyttens
 -13 3A JSK Consulting (Sponsor) Mike Thygesen
KAL Tire Devin Frizzley
JSK Consulting Todd Thomson
Cenovus Craig Cann
 -11 3B JSK Consulting (Sponsor) Jeff Smitten
Canlin Energy Hally Walgenbach
JSK Consulting Trevor Powell
Cenovus Vance Korver
 +1 4A Trace Associates (Sponsor) Rhonda Smith
Trace Associates Dana Judd
UFA Theresa Keenan
CNRL Cindi Grieder
 -5 4B Trace Associates (Sponsor) Darrel Haight
Trace Associates Evan Tuck
Enbridge Nate Cox
Enbridge Jennifer Russell
 -3 4C Exova (Sponsor) Tina Feir
Secure Energy Erik Martin
Summit Liability Solutions Caryn Mann
Independent Consultants Diana Almeida
-8 5A SWAT Consulting (Sponsor) Brett Pequin
Kinder Morgan Jamie Kereliuk
Obsidian Energy Derek Warren
SWAT Consulting Calvin Murphy
-8 5B Nichols Environmental
David Nuell
Nichols Environmental
Barry Rakewich
Plains Midstream
Tom Knapik
Plains Midstream
Brett Robbie
 -10 6A TR3 Energy (Sponsor) Brodie Meyer
ARC Resources Rick Rohl
Newalta Mike Paker
Enerplus Mike Truzak
 -10 6B Maxxam (Sponsor) Danielle Hutson
North Shore Environmental Consultants Brent Walchuk
Maxxam Vivian Bond
North Shore Environmental Consultants Jim Purves
 -4  7A Tervita (Sponsor) Sandy Grant
Tervita Bill Heaven
MEG Energy Duane Monea
Stat Oil David Work
 +4 7B Nelson Environmental (Sponsor)
Darryl Nelson
Nelson Environmental Warren Nelson
Nelson Environmental Haysem Naboulsi
Associated Engineering Greg Walker
 -8 8A Ridgeline Canada (Sponsor) Brad Funk
CNRL Pat Bateman
Pembina Brad Agnew
  TG Watch Industries
Chris Gordon
 -9 8B Ridgeline Canada (Sponsor) Darren Monych
Ridgeline Canada Tyler Heathcote
CNRL Marc Miller
Obsidian Craig Langford
 +1 9A Secure Energy (Sponsor) Jason Sikora
Painted Pony Jose Aguilar
Secure Energy Kelly Harder
Bonavista Energy Mark Corliss
 -12 9B Matrix Solutions (Sponsor) Blake Louden
Matrix Solutions Scott Purves
Matrix Solutions Troy Lapohn
Torc Oil and Gas Jim Gordon
-1 10A Clearstream Environmental
Darcy Lodoen
Clearstream Environmental Brandon Brock
Clearstream Environmental Lyle Hawkeye
Clearstream Environmental Lexy Dalton
 -7 10B Clean Harbors Canada
Tara Mayan
Clean Harbors Canada Cameron McLean
Morgan Construction and Environmental
Gord Allan
EHS Partnerships
Paul MacKinnon
 -12 11A GHD Stephen Ball
GHD Becky Pavlik
GHD AJ McCoy
Schlumberger Canada Pat Lahey
 -10 11B RWDI Dan Kremer
Millar Western Jeff Shipton
Millar Western Michel St Louis
Trace Associates
John Forbes
 -9 12A SNC-Lavalin Quentin Wright
SNC-Lavalin Aaron Congdon
CNRL Trevor Purves
CNRL Ryan Okada
 -7 12B SNC-Lavalin Ronald Salomonson
SNC-Lavalin Garret Taylor
Pembina Adam Polzen
Pembina Moe Ouellet
 -6 13A Advisian Kelly Newnham
Advisian Trevor Butterfield
Plains Midstream
Michelle Renaud
Advisian Mattew Gleddie
 -10 13B Tervita Jesse Eagle
Advisian Kevin Long
Tervita Jeff Pagee
  SLR Consulting
Ian Young
 -10 14A Summit Liability Solutions
Zach Wintonyk
Summit Liability Solutions Mike Bowie
CNRL Bill Nalder
  Husky Energy Scott Johnston
 -14 14B Pro-Source Insurance Rick Cammidge
RAM Modular
Jim Benedict
Guardian Chemicals JD Roth
Equilibrium Environmental Tony Knafla
-10 15A Capital Colour
Brian Todd
Golder Associates
Corey De la Mare
Cerdian Mark Steinke
Allin Clinic
Rick Neuls
-2 15B Rice Engineering & Operating
Barbara Bomersback
Altair Water & Drilling Services
Jeff Delaney
Altair Water & Drilling Services
Kevin Scmidt
Rice Engineering & Operating Dale Stubbard
-12 16A Pinchin
Corey Klimchuk
Brett Young Seeds Corey Mandrusiak
Alberta Hotline Adam Grossberndt
Identity Promotions Neil Stewart
 -13 16B Secure Energy Geoff Prieur
Performance Vac & Tank Scott Cote
Secure Energy Dave Desjardins
Harvest Operations
Robert Birrell
 -12 17A Hemmera Fraser Grant
Hemmera Jarrett Yaremko
NuVista Energy Reid Tannahill
Enbridge Mike Zimmel
-2 17B EnviroTech Engineering
Mark Zan
EnviroTech Engineering Jonathan Zieman
EnviroTech Engineering Tim Biggs
EnviroTech Engineering Dan Bulat
 -3 18A Dillon Consulting Paul Schaap
Dillon Consulting Tristan Lefler
TransCanada
Jason McFarlane
TransCanada Christie Ward
-2 18B Core Drilling
Candace Legault
Bowron Environmental Christie Reeve
Bowron Group
Janet Waddell
  Athabasca Oil
Dawn Fark